Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης της Αξιολόγησης με θέμα: «Ενίσχυση σχέσεων και επιδίωξη συνεργασιών με φορείς», την Πέμπτη 01/02/2024 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από τον κ. Μελισσαράτο Γεράσιμο (Κλινικό Διαιτολόγο – Διατροφολόγο), στους μαθητές του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας. Ο κ. Μελισσαράτος ενημέρωσε τα παιδιά για τις αρνητικές επιπτώσεις  στην υγεία του ανθρώπου των επεξεργασμένων τροφίμων και των ενεργειακών ποτών καθώς και για τα οφέλη της Μεσογειακής διατροφής.

Ευχαριστούμε τον κ. Μελισσαράτο για την άμεση ανταπόκρισή του στην πρόσκλησή μας και ευελπιστούμε και σε μελλοντική μας συνεργασία.

Την Τρίτη 16/01/24 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Π.Γ.Ν Πατρών, των μαθητών των τμημάτων Γ Νοσηλευτικής, Γ Ηλεκτρολόγων και Γ Ηλεκτρονικών. Οι μαθητές του τμήματος Νοσηλευτικής ενημερώθηκαν από την Νοσηλεύτρια λοιμώξεων για τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις, ξεναγήθηκαν στο τμήμα των πρόωρων νεογνών και στο τμήμα της κεντρικής αποστείρωσης. Ευχαριστούμε την Διευθύντρια της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας κα. Μίχου, την υπεύθυνη Νοσηλεύτρια του Γραφείου Εκπαίδευσης κα. Κολιοπάνου, την Προϊσταμένη του Τμήματος των πρόωρων νεογνών και την Προϊσταμένη του Τμήματος κεντρικής αποστείρωσης.

Οι μαθητές των τμημάτων Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών επισκέφθηκαν τον υποσταθμό μέσης τάσης, τα πεδία μέσης τάσης, μετασχηματιστές μέσης τάσης σε χαμηλή τάση, το πεδίο χαμηλής τάσης και το λεβητοστάσιο. Επίσης παρακολούθησαν τον τρόπο παραγωγής ατμού με χρήση πετρελαίου και υγραερίου για την τροφοδοσία όλου του Νοσοκομείου, και την μονάδα ψύξης, την μονάδα υδροδότησης και τέλος την οπτική απεικόνιση στο control room. Ευχαριστούμε τον Προϊστάμενο Τεχνικής Υπηρεσίας κ. Καλαφάτη και τους μηχανικούς που μας συνόδευσαν.

Την Δευτέρα 24-4-2023 πραγματοποιήθηκε αιμοδοσία στο ΕΠΑΛ-ΕΚ Μεσολογγίου. Μαθητές, καθηγητές και κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής του Μεσολογγίου προσέφεραν εθελοντικά αίμα. Εντυπωσιακή ήταν η προσέλευση των μαθητών και των καθηγητών του σχολείου μας. Ευχαριστούμε το κέντρο αίματος του Π.Π.Γ.Ν. Πατρών που ανταποκρίθηκε άμεσα στην πρόσκλησή μας.