Αυτή είναι η επίσημη ιστοσελίδα του σχολείου μας, Εργαστηριακού Κέντρου Μεσολογγίου.

Η ιστοσελίδα αυτή φιλοξενείται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ), και αξιοποιεί τις υπηρεσίες που παρέχονται. Η ιστοσελίδα μας ανήκει στις δυναμικές ιστοσελίδες, δηλαδή το περιεχόμενό της, αποθηκεύεται και αντλείται δυναμικά από μία ή περισσότερες βάσεις δεδομένων (π.χ. MySQL), ενώ διαθέτει εκτός από το frontend (user interface) και το backend (administration area), μέσω του οποίου γίνεται εύκολα η διαχείριση του περιεχομένου της ιστοσελίδας. Η web εφαρμογή μπορεί να χαρακτηριστεί ως CMS (content managment system), δηλαδή σύστημα διαχείρισης περιεχομένου.

Ο όρος αναφέρεται στις εφαρμογές που επιτρέπουν στον χρήστη να διαχειρίζεται το δικτυακό του περιεχόμενο, όπως κείμενα, εικόνες, πίνακες, πολυμέσα, με εύκολο τρόπο, συνήθως παρόμοιο με αυτόν της χρήσης ενός κειμενογράφου. Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα δημιουργήθηκε για να ενημερώνεται η σχολική κοινότητα για διάφορα θέματα, δραστηριότητες και γενικά για τα δρώμενα της σχολικής ζωή.

Παράλληλα, εκπαιδευτικοί, μαθητές, γονείς αλλά και άλλοι πολίτες, μπορούν να ενημερωθούν για τις δράσεις του σχολείου, τα προγράμματα που υλοποιεί, τις ιδέες και την φιλοσοφία των καθηγητών, τις απόψεις και τις ενέργειες των μαθητών στα εργαστηριακά μαθήματα. Επίσης, όλο το υλικό που από χρόνια είχε συγκεντρωθεί, από την υλοποίηση προγραμμάτων και δράσεων, θέλαμε να σας το παρουσιάσουμε.

Η ιστοσελίδα, αποτελεί το ψηφιακό βήμα του σχολείου μας. Παράλληλα, η ιδέα μας ήταν να συμμετέχουν ενεργά τόσο οι καθηγητές, αλλά και οι μαθητές στην κατασκευή της ιστοσελίδας, να καταθέτουν ιδέες, προτάσεις, δημιουργικές παρεμβάσεις, έτσι ώστε το ψηφιακό αυτό βήμα να αποτελέσει κίνητρο για παρουσίαση εργασιών, ιδεών, φύλλων εργασίας και ποικίλου υλικού.

Μπορείτε να πλοηγηθείτε στην σελίδα μας, πατώντας στο οριζόντιο μενού και στα υπομενού.

Ευχαριστούμε. Καλή πλοήγηση.

Ημερομηνία δημιουργίας ιστοσελίδας: Νοέμβριος 2014

Διαχειριστής ιστοσελίδας: Γριβοπούλου Αγγελική, καθηγήτρια Πληροφορικής, ΤΕ01-13, ΠΕ20

Συντήρηση ιστοσελίδας: Γριβοπούλου Αγγελική, καθηγήτρια Πληροφορικής ΤΕ01-13, ΠΕ20

Επικοινωνία με τον διαχειριστή: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.