Την Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2017, ο διευθυντής του ΕΚ Μεσολογγίου Παπαθανασίου Σωτήριος και ο χημικός Γεωργίου Γεώργιος, παρουσίασαν στους μαθητές τον τρόπο κατασκευής σαπουνιών, από ελαιόλαδο με την ψυχρή μέθοδο. Ο κος Γεωργίου εξήγησε στους μαθητές την χημική σύσταση και τον τύπο της χημικής αντίδρασης που γίνεται για την κατασκευή των σαπουνιών.

Επίσης, εξήγησε τον λόγο που χρησιμοποιούμε τα σαπούνια για την καθαριότητα των χεριών και του σώματος. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και συμμετείχαν στην βιωματική δράση. Ο κος Παπαθανασίου χρησιμοποίησε αυτοσχέδιο μίξερ και ξύλινα καλούπια για την παρασκευή των σαπουνιών. Έδωσε πληροφορίες σχετικά με την θερμοκρασία των μειγμάτων, τον τρόπο στεγνώματος και αερισμού.

Παρασκευή σαπουνιού από ελαιόλαδο με την ψυχρή μέθοδο
Υλικά
  • Ελαιόλαδο
  • Καυστικό Νάτριο NaOH
  • Απεσταγμένο νερό
  • Αρωματικά βότανα
  • Τσάϊ αρωματικών βοτάνων
  • Αιθέρια έλαια

Δοσολογία
  • 1 κιλό ελαιόλαδο
  • 135 gr Καυστικό Νάτριο NaOH
  • 330 gr Απεσταγμένο Νερό

Διαδικασία
1) Διαλύουμε το καυστικό Νάτριο (NaOH) στο απεσταγμένο Νερό.
2) Θερμαίνουμε το λάδι σε θερμοκρασία 35-50ο C.
3) Προσθέτουμε σιγά σιγά το διάλυμα καυστικού νατρίου θερμοκρασίας 35-50ο C, στο λάδι, όταν αποκτήσουν την ίδια θερμοκρασία τα δύο υγρά, ανακατεύοντας το διάλυμα.
4) Όταν αρχίσει να συμπυκνώνεται το μείγμα, προσθέτουμε (περίπου στο ίχνος), τσάι βοτάνων, αρώματα, χρώμα, αιθέρια έλαια ή υπερλίπανση.
5) Αδειάζουμε το μείγμα σε καλούπια.
6) Μετά από δύο ημέρες, κόβουμε το σαπούνι σε πλάκες.
7) Το αφήνουμε περίπου 50 ημέρες σε σκιερό και καλά αεριζόμενο χώρο να ωριμάσει και έπειτα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε.